Saloon Rebels

Saloon Rebels to projekt mający na celu zbudowanie otwartej relacji pomiędzy artystami a odbiorcami sztuki. Ekspozycja prac bydgoskich twórców urban art i graffiti w tradycyjnej przestrzeni wystawienniczej ma stać się okazją dla takiego spotkania. Prezentacja dynamicznie rozwijającego się środowiska artystycznego jest także przyczynkiem do podjęcia dyskusji wokół street artu oraz jego związków z instytucjami sztuki. Projekt Saloon Rebels jest wyjściem naprzeciw tym oczekiwaniom – podejmuje się bezpośredniego dialogu z odbiorcą i jednocześnie kreuje nowe znaczenia, wynikające z konfrontacji pomiędzy poszczególnymi realizacjami oraz lokalnym kontekstem. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Sinczewska, partnerem akademickim Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG.

Artyści, którzy zaprezentują się 18 lipca w galerii APK:

Sergiusz „Serio” Kubicki (ur. 1988) – na co dzień grafik komputerowy oraz freelance graphic designer, w wolnych chwilach realizuje prace z zakresu malarstwa: sztalugowe, dekoracyjno- reklamowe, lakiernictwo artystyczne oraz graffiti.

Sebastian „Setka” Tkaczyk – miłość do graffiti pojawiła się u niego już w dzieciństwie. Łączenie farby w sprayu z tradycyjnymi technikami oraz uzupełnienie ich o aerograf dało artyście zupełnie nowe możliwości.

Bartek „MrPainOne” Bujanowski (ur. 1983) – maluje od ok. piętnastu lat. Zaczynał od malowania graffiti, a następnie murali. W międzyczasie doskonalił umiejętności z aerografu, czym zajmuje się do dziś.

Marcin „True Bob” Zdrojewski (ur. 1994) – swoją artystyczną działalność rozpoczął w 2008. Interesuje go wielość aspektów wizualnych, co wpływa na szeroki wachlarz działań artystycznych.


Adam „Urban Artist Soap” Kłodziński (ur. 1981) – zamiłowanie do poszukiwań w obrębie street artu, sprawiło że Soap stał się współtwórcą pierwszej grupy grafficiarzy B2 założonej w Bydgoszczy. Wykonuje zarówno murale, jak i realistyczne portrety inspirowane popkulturą.

Agnieszka „Paku"” Pakosz (ur. 1987) – zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem ilustracji, ręcznym malowaniem ubrań, projektowaniem plakatów oraz tatuażu. Aktywnie bierze udział w wydarzeniach artystycznych, takich jak graffiti jamy.

Paweł „Swag" Orzeł (ur. 1989) – zainteresowanie aerografem praktykuje od kilku lat. Wykonuje projekty na płótnach, zarówno w wielkim, jak i mniejszym formacie.

Agnieszka Sinczewska (ur. 1988) – bydgoszczanka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbyła roczne studia w Rotterdamie na kierunku Cultural Economics and Cultural Entrepreunership, dzięki którym zapragnęła połączyć wiedzę o sztuce z wiedzą z zakresu kulturalnej ekonomii. Podczas studiów w Rotterdamie odbyła praktyki w galerii Showroom Mama oraz pracowała przy organizacji pierwszej edycji Raw Art Fair 2012. Swoje doświadczenie nabyła także podczas pierwszej edycji Gdynia Design Days w 2008 roku w Gdyni oraz Arena Design w 2009 roku w Poznaniu. Szczególnie interesuje się kulturalną ekonomią, event managementem oraz rynkiem dzieł sztuki. Zafascynowana twórczością Andy-ego Warhola oraz Roya Lichtensteina. Szczególnie interesuje się sztuką użytkową, projektowaniem wnętrz lat 60. oraz projektowaniem wystaw.

Saloon Rebels – Salonowi Buntownicy

Salon i bunt to dwa słowa klucze. Nie jestem ani artystką, ani krytykiem sztuki. Chcę mówić poważnie i mniej poważnie o sztuce, chcę kształtować i budować kulturę, bawić się nią. Nazwa projektu oraz wystawy prezentuje najważniejszą ideę – przedstawianie prac artystów spoza akademickiego kręgu, bez dyplomów i wyróżnień. Ich manifest wyraża to najpełniej. Podejmę próbę zbudowania społeczności pomiędzy przeciętnymi odbiorcami, w większości bez artystycznego wykształcenia, wyrobionego poglądu na sztukę oraz możliwości kształtowania interpretacji dzieła. Dlatego chciałabym żeby artyści wyszli odbiorcy naprzeciw, odpowiadając na fundamentalne pytania: Jak? Dlaczego? Co się za tym kryje?

Saloon Rebels to projekt postrzegający sztukę i kulturę przede wszystkim ze społecznego i socjologicznego punktu widzenia. Ani artyści, ani dzieło nie powinni być odizolowani od środowiska społecznego. Dzieło sztuki ma kształtować, doświadczać, wzbudzać emocje oraz uczucia. Pragnę, by przyszedł do nas odbiorca, który zechce otworzyć się na dzieła i posunąć dużo dalej poza samym obejrzeniem wystawy. Taki, który nie zawaha się i skieruje swoje zainteresowanie ku celowości działań twórczych. I tu pojawia się próba budowania niestandardowych związków w standardowej przestrzeni, pomiędzy artystą a widzem. Poszukujemy nowej publiczności, która się otworzy i pokaże, że sztuka jest dla ludzi, a nie wyłącznie dla jej wykonawców i wąskiego grona specjalistów. Z kolei artyści, ci egzystują poza kręgiem twórców, których dzieła doceniane są w uznanych galeriach czy na aukcjach.

Decyzja zaprezentowania prac artystów wywodzących się ze środowiska urban artu i graffiti nie jest przypadkowa. Pomimo tego, że street art i graffiti to odrębne przejawy sztuki, stykają się jednak w konkretnym miejscu, a mianowicie próbują zawładnąć publiczną przestrzeń, z podkreśleniem, że „to miasto jest również nasze”. Twórcy, chcąc zdemokratyzować sztukę, dążą do tego, by stała się ona fragmentem urbanistycznego krajobrazu, by przestała być sztuką samą dla siebie i aby otworzyła się na obywateli, na mieszkańców miasta. Te działania artystyczne mają wspólne korzenie w kulturze miejskiej, jaką jest hip-hop, rap czy breakdance. Twórcy zaprezentowani podczas wystawy Salonowych Buntowników przenoszą swoje codzienne doświadczenia i przekształcają je w estetyczne formy. Przeżycia i wrażenia, których widz dozna, nie będą obce, gdyż należą do twórców żyjących tuż obok. Powstaje zatem szansa stworzenia wspólnej płaszczyzny pomiędzy nimi, swoistej interakcji między artystą a odbiorcą.

Wystawa SALOON REBELS
18 lipca, piątek, godz. 18.30
galeria APK, ul. Królowej Jadwigi 14

After party: klub Mózg, ul. Gdańska 10, w ramach Letniego Prania Mózgu

Fot. Elżbieta Schulz

Wystawa czynna do 30 sierpnia. Więcej szczegółów na: www.facebook.com/saloonrebels.

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki