Instytut Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zapraszają na wystawę Zbigniewa Libery pt. ”Pozytywy”.
Czas trwania wystawy: 25.11.2011-8.01.2012
1.12.2011, godz. 18.30 - uroczyste otwarcie wystawy oraz spotkanie z artystą Zbigniewem Liberą /Muzeum Okręgowe, Zespół Spichrzy, ul. Grodzka 7-11
POZYTYWNA WYSTAWA – LIBERA W MUZEUM OKRĘGOWYM
„Pozytywy” to cykl inscenizowanych fotografii z lat 2002-2003, odtwarzających słynne, historyczne zdjęcia prasowe w pozytywnej wersji, powtarzających ich schemat kompozycyjny, ale jednocześnie zmieniających bohaterów i sens przedstawionych scen. Sam Zbigniew Libera o tych pracach mówił: „Cykl Pozytywów jest kolejną próbą gry z traumą. Mamy zawsze do czynienia z zapamiętanymi widokami rzeczy, nie z rzeczami samymi w sobie. Chciałem użyć tego mechanizmu widzenia i pamiętania, dotknąć fenomenu powidoków pamięci. Te fotografie w istocie tak właśnie odbieramy - poprzez niewinne sceny przebijają flashbacki tych oryginalnych, okrutnych zdjęć. Owe „negatywy” wybrałem z własnej pamięci, ze zdjęć zapamiętanych z dzieciństwa.”
Zbigniew Libera jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych polskich artystów współczesnych. Tworzy fotografie, filmy wideo, instalacje, obiekty i rysunki będące przenikliwym, a niekiedy i przewrotnym komentarzem do rzeczywistości i grą ze stereotypami współczesnej kultury. Debiutował w latach osiemdziesiątych wstrząsającymi instalacjami o charakterze intymnym („Obrzędy intymne” oraz „Perseweracja mistyczna”), będącymi zapowiedzią późniejszej „sztuki ciała”. W latach dziewięćdziesiątych stał się najważniejszym reprezentantem sztuki krytycznej w Polsce (sam przekornie mówił: „Sztuka krytyczna to ja”). Tworzy liczne prace będące komentarzem do rozwoju kultury konsumpcyjnej, tresury kultury, represyjnego wychowania. Do jego najbardziej znanych prac należą: ”Lego. Obóz koncentracyjny”, „Body Master. Zestaw zabawowy dla dzieci do lat 9”, „ChristusistMeinLeben”, „La Vue”.
Wystawa organizowana w ramach obchodów 10-lecia Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy podczas festiwalu Plus Camerimage oraz z okazji przyznania Zbigniewowi Liberze pierwszej edycji Nagrody Filmowej – wspólnej inicjatywy PISF, MSN i Szkoły Wajdy.
Prace udostępnione ze zbiorów Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz
tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl
Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.
Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.