Serdecznie zapraszamy na wystawę biżuterii Anny Orskiej, która odbędzie się 21 grudnia w „Galerii Nad Brdą”. Początek godz. 16:30. Unikaty wykonane w pojedynczych egzemplarzach.
Na wystawie będzie można obejrzeć 5 linii zupełnie różnej biżuterii, w tym nowa kolekcja unikalnej biżuterii dla tych, którzy nie potrafią żyć bez adrenaliny, przygotowywana na wiosnę 2010 pn. „Extreme Sport” - naszyjniki z szekli, wspinaczkowych lin i karabinków na pewno zachwycą wszystkich miłośników gór. Inne propozycje to „Puzzle”, „Vintage”, „Wątek&Osnowa”, czy wreszcie znana już z festiwalu Art&Fashion linia biżuterii z papieru - „Made of Paper”.
Wystawie towarzyszą WARSZTATY BIŻUTERYJNE, na których pod kierunkiem Anny Orskiej będzie można zaprojektować oraz wykonać niekonwencjonalne ozdoby. Koszt uczestnictwa 100zł – zapisy pod nr telefonu 502 375 820.
ANNA ORSKA – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2000/2001. W 2007 obroniła pracę doktorską w dyscyplinie sztuki użytkowej na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Autorka wielu wystaw i laureatka licznych konkursów. Współpracuje z fabrykami w Polsce i za granicą. Zaprojektowała i wdrożyła do produkcji kilka tysięcy wzorów biżuterii. Od 9 lat jest głównym projektantem marki jubilerskiej W. Kruk oraz projektantem firmy S&A. Wykłada projektowanie biżuterii na wyższych uczelniach artystycznych w Polsce. Od 2009 tworzy linię unikatowej biżuterii artystycznej sygnowaną własnym nazwiskiem www.orska.pl.
Tworząc czerpie inspiracje z tego, co najbliższe. Odkrywa na nowo zapomniane lub niedocenione dziedziny. Szczególnie często odwołuje się do elementów typowo polskich – łącząc je ze szlachetnym kruszcem, za każdym razem uzyskuje biżuterię wykraczająca poza standardowo pojmowane jubilerstwo. Projektując stara się patrzeć na świat z przymrużenia oka. Tworzy przedmioty jednocześnie bliskie człowiekowi i podkreślające jego indywidualność.
KOLEKCJE PREZENOWANE NA WYSTAWIE w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej:
„Made of Paper”
Kolekcja powstała w wyniku fascynacji projektantki papierem – niestandardowym jubilerskim surowcem. Elementy biżuterii wykonane z niego pokazują niesamowitą plastyczność i ogromne możliwości strukturalne papieru. Połączony ze srebrem, mosiądzem, brązem i złotem wygląda niejednokrotnie jak coś niezwykle trwałego. A przecież jest tylko zapisaną kartką, gazetą, kolorowym katalogiem…. A zatem zestawiając naturalne barwy, szlachetnie tłoczone struktury, zbite i żywicowane masy, można obejrzeć wielką niezwykłość zwykłej materii.
„Wątek&Osnowa”
Ujawnia pierwsze doświadczenia artystyczne, które projektantka zdobywała jako studentka poznańskiego ASP. Kolekcja biżuterii opartej na tych doświadczeniach czerpie z całego bogactwa splotów i faktur tkanin. Nici i sznury, przędza, przeróżne włókna i sploty to wszystko stanowi inspirację Anny Orskiej do projektowania coraz to nowych wzorów biżuterii.
„Puzzle”
Kolekcja tego wszystkiego, co w biżuterii połączone, poskładane, przekładane… To wieczny zachwyt nad możliwościami, jakie ma projektant podczas swojej pracy nad dowolnym tworzywem. Warto zobaczyć jak piękna potrafi być biżuteria powstająca w wyniku takich eksperymentów!
„Extreme Sport”
Kolekcja bazuje na tym co sprawdzone: lina, szekle, karabinek… Te bardzo funkcjonalne elementy, doskonałe sploty lin, tworzą bardzo wyraziste formy. Artystka łączy je ze sobą gotowymi zamkami, mocowaniami, tworząc ozdobne formy z jak najbardziej praktycznych elementów. Wykorzystuje również liny, które przetrwały próbę czasu, opłynęły kawał świata, czy też wyłowiły tysiące ton morskich zwierząt. Dlaczego? Bo tu czas wcale nie działa na ich niekorzyść, przeciwnie - elementy te, mają zapisaną własną historię i przekazują nam wszystkie emocje. Projektantka wykorzystała te liny w biżuterii, ponieważ sprawdziły się w boju, pomogły niejedno przetrwać. Są dla niej wspomnieniem uczestnictwa w czymś niezwykłym, niestandardową pamiątką z podróży. Stały się także inspiracją do stworzenia biżuterii będącej znakiem rozpoznawczym dla sportów ekstremalnych.
„Vintage”
Tryby, wskazówki, tarcze – czas zatrzymany w żywicy…
Tworzę przedmioty bliskie człowiekowi, podkreślające jego indywidualność. Dla mnie to wyzwanie wykraczające poza przyjęty standard. Projektując biżuterię staram się patrzeć na świat z przymrużeniem oka. Działam intuicyjnie, często dochodzę do sedna zderzając i łącząc na pozór nie pasujące do siebie światy - to twórczy proces. Podczas tworzenia wykorzystuję różne techniki, polskie rzemiosło, niestandardowe dla jubilerstwa tworzywa. To mnie fascynuje. Towarzyszą mi inspiracje pochodzące z różnych dziedzin życia i zakątków świata. Tworząc spontanicznie zaskakuję samą siebie.
Anna Orska
Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Anną Orską pn. „Jeśli nie chcesz mojej zguby, biżuterię kup mi luby – rozmowa z Anną Orską, projektantką biżuterii” przeprowadzonego przez Joannę Gulbinską.
Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki
ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz
tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl
Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.
Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.